Vajon tényleg ennyivel több a mostani gyermekek között az ADHD, mint akár 20 évvel ezelőtt?
Felmerült bennem már sokszor a kérdés, és másokban is, ahogy beszélgetek sok emberrel, hogy tényleg ennyire sok ADHD-s gyerek van? Tényleg ADHD-ról van szó? Régen a mostani ADHD-s gyereket, rossz gyerekeknek hívták és ennyi. A tanár sokszor rászólt, kiküldte a tanteremből vagy csak sorakoztak az intők az ellenörző füzetben.
Ma már ha a gyerek nem ül rendesen vagy van saját véleménye vagy elunja magát 15 perc után, beleszól az órába, már is küldik a szakszolgálathoz, hogy a ADHD-vel állunk szemben.
Vannak esetek, amikor tényleg ADHD-ról van szó, de olyanok is, amikor egyszerűen nem vesszük észre, hogy az oktatási rendszerünk, az elvárásaink, a nevelési technikánk nem időszerű, hanem elavult.
Nézzük meg, hogy az ALPHA generáció hogyan is éli az életét, miként is fejlődött a figyelmük, és miként lehet őket megfogni.
Az ALPHA generáció 2010-2024 között születtek. A legnagyobb generáció a Z generációval együtt. A populáció 23%-át teszik ki.
Ez a generáció abban az időben született, amikor az internet turbó fokozatra kapcsolt, mindenhol az online platformok világítanak bele a szemükbe. Vannak olyan gyerekek, akik már csecsemő koruk óta a képernyőn nézik a mesét, és pár évesen már nagyszerűen használják anya tabletjét vagy a legújabb iphonját.
Ezek a gyerekek már az istagram, ipad, siri, 3D nyomtató, google glass, airpods, 5G, ChatGPT korszakában születtek és nevelődnek. Nekik a másodperc töredéke alatt kell döntést hozniuk. Minimum 5 különböző dologra egyszerre kell figyelniük. Azonnal ki kell fejezniük az érzelmeiket. Hiszen ezt diktálja tőlük a social media és a jelenlegi élet. Mindenre azonnal reagálni, válaszolni, döntést hozni és természetesen egyedül. Bármilyen platformon vannak, szinte azonnal feljön egy ikon, hogy “segíthetek?”. Cikáznak a reklámok, és 5mp-en belül fel kell fogniuk, hogy mit is akarnak velük közölni. És nem is kell nekik több idő, mert elunják magukat. Az életük színes, gyors, jelen pillanatban és felnőtteknek kell lenniük.
Mit csinálunk mi, a régebbi generáció?
Elvárjuk, hogy 1 dologra figyeljenek, papír alapú könyvből olvassanak, 45 percet figyeljenek csendben. Hogyan illik össze ez előbbiekkel? Sehogy!
Az ALPHA generáció streamingel, a jelenben él, csak a jelen foglalkoztatja és inspiráció alapján tanulnak. Nem egy ember tanít és a többieknek figyelni kell, hanem csoportbvan dolgoznak a tanítóval együtt. Csapatban gondolkoznak! Az ösztönzi Őket, amiben látnak lehetőséget, amiben meglátják azt, hogy “mi az ebben ami jó nekem”.
Az ALPHA generációnak nem az a lényeg, hogy minden tantárgyból jeles legyen. Azt akarja tanulni, ami insiprálja és ami érdekli őt. Ha megtalálja, akkor abban nagyon jó lesz, de a többit meg el fogja hanyagolni.
Nem kell szídni őket, nem kell azt mondani, hogy mennyire rossz ez a generáció.
Meg kell őket érteni, és meg kell találni a közös nyelvet, hogy egy szintre lépjünk.
Ez a generáció már nem a hierarchikus világot képviseli, hanem azt értékeli, amit valaki elért, vagy amilyen ember.
Ők egy csapatnak látják a világot, és az együttes erőben hisznek!
Egyik generáció sem jobb vagy rosszabb. Minden generáció más, és meg kell találni a közös nyelvet!
Ha szeretnél többet megtudni a dopamin szerepőről akkor KATTINTS IDE!