Az ADHD neurológiai tudományos értelmezése

Fontos tudni, hogy az ADHD nem az agy leépülése, hanem a konnektivitás, a kommunikációs hálózat összeomlása, és e hálózatok éretlensége. Az agyi hálózatok az érzelmek, a figyelem, a viselkedés és az izgatottság körül kapcsolódnak egymáshoz. Az ADHD-s embereknek gondjaik vannak a globális önszabályozással, nem csak a figyelem szabályozásával, ezért vannak figyelmi és érzelmi problémák.

Agyi hálózataink számosak és bonyolultak. Sejtszinten az idegsejtek üzeneteket közvetítenek és kapcsolatokat hoznak létre a különböző agyi régiókban – a homloklebenyben, a halánték lebenyben, a fali lebenyben és a hátsó/nyakszirti lebenyben – valamint a szubkortikális struktúrákban.

Összegezve, minden régió felelős egy adott funkcióért.

Néhány régió kapcsolatban áll a külvilágunkkal, értelmezve a látást, hallást és más érzékelési bemeneteket, hogy segítsen nekünk abban, hogy mit tegyünk és mit mondjunk.

Más régiók az belső világunkkal – testünkkel – lépnek interakcióba, hogy szabályozzák szerveink működését.

Az információ ezeken az útvonalakon neurotranszmitterek hatására terjed. Minden idegsejt apró mennyiségben termel egy adott neurotranszmittert, amelyet a sejtek közötti mikroszkopikus térbe lépnek, így serkentve az útvonalakon utána következő sejtet – és nem mást.

Az elmúlt években agykutatók azt találták, hogy a specifikus neurotranszmitterek hiánya sok általános problémánál jelen van, ideértve az aggodalmat, hangulatzavarokat, harag-ellenőrzési problémákat és az obszesszív-kompulzív zavart.

ADHD az első rendellenesség, amelyben felfedezték  a specifikus neurotranszmitterek hiányát – ebben az esetben a norepinefrin hiányt. Mint minden neurotranszmitter, a norepinefrin az agyban szintetizálódik. Minden norepinefrin molekula alapját a dopa képezi; ez a pici molekula átalakul dopaminá, amely pedig tovább alakul norepinefrinné.

Négy funkcionális agyi régióban érintett az ADHD-s agy és azoknak is  az idegi átvivők tevékenységében :

Prefrontális kéreg: ez a régió irányítja a magas szintű működést: figyelem fenntartása, szervezettség és végrehajtó funkciók. Az agyi régióban lévő norepinefrin-hiány figyelemhiányt, szervezettségi problémákat és/vagy végrehajtó funkciók zavarával járhat.

Limbikus rendszer: ez a mélyebben elhelyezkedő agyi régió szabályozza érzelmeinket. Ebben a régióban fellépő hiányosság nyugtalanságot, figyelemhiányt vagy érzelmi ingadozást okozhat.

Bazális ganglionok: ezek az idegi áramkörök szabályozzák az agyban a kommunikációt. Az agy minden régiójából érkező információ. A bazális ganglionokban fellépő hiányosság “rövidzárlathoz” vezethet, figyelemhiányt vagy impulzivitást eredményezve.

Retikuláris aktiváló rendszer: ez a sok útvonalból álló központi rendszer az agyba be- és kilépők közül a fő. A RAS hiánya figyelemhiányt, impulzivitást vagy hiperaktivitást okozhat.

Ezek a négy régió egymással interaktálnak, így egy hiányosság egyik régióban problémát okozhat az egyik vagy több másik régióban. Az ADHD lehet az egyik vagy több ilyen régió problémáinak eredménye.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *